head

Detoxikácia: môžeme ňou uškodiť, ak je veľmi rýchla

Detoxikácia: ako dlho má trvať?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Dôležitosť detoxikácie nikto nespochybňuje, ale jej účinnosť závisí aj od toho, koľko času jej venujeme. Ak je detoxikácia rýchla, prenáhlená, môže mať viaceré negatívne účinky na organizmus, preto treba na ňu vynaložiť v každom prípade dostatok času.
Keď trpíte chronickou bolesťou hlavy, častým nadúvaním, bolesťami kĺbov, zlým trávením (dyspepsia) , navyše ste unavení a skľúčení, potom je to s veľkou pravdepodobnosťou kvôli nahromadeným jedom v organizme, respektíve kvôli usadeným odpadovým látkam v hrubom čreve.  Vtedy je detoxikácia nepostrádateľná, ale neoplatí sa ju urýchľovať.  Detoxikačnú kúru sa doporučuje vykonať len vtedy, keď si na ňu doprajeme dostatočné množstvo času, pokiaľ tak neurobíme, môžeme dosiahnúť opak.

Prečo nie je vhodná rýchla detoxikácia?

Viacerí ľudia sú toho názoru, že detoxikáciu je možné uskutočniť aj rýchlo, v skutočnosti však niekoľko dní nepostačuje k tomu, aby vyvinula svoje priaznivé účinky.  Úlohou detoxikácie je vyčistiť hrubé črevo od nahromadených odpadových látok a škodlivých mikroorganizmov, a ak ju chceme mať rýchlo za sebou, k splneniu úlohy nedôjde. V podstate si rýchlou detoxikáciou iba škodíme: znamená priveľkú námahu pre organizmu, za krátky čas nedôjde ani k odstráneniu parazitov, a nezregeneruje sa ani rovnováha črevnej flóry, dokonca sa nespustí ani zoštíhľovací proces.

Detoxikácia má trvať minimálne 10 dní

V záujme odstránenia jedov, respektíve škodlivých odpadových látok vykonajme aspoň raz za rok 10 dňovú detoxikačnú kúru s čistením čriev, aby sme sa spolu s toxínmi zaručene zbavili aj parazitov, ktoré svojou látkovou výmenou produkujú jedovaté látky. Doprajme si čo najviac čistej vody, aspoň 2,5 - 3 litre denne, okrem toho sa pravidelne pohybujme, keďže telesný pohyb urýchli látkovú výmenu, napomáha pohybu čriev.  Pime čerstvo lisované ovocné a zeleninové šťavy, čistiace čaje, konzumujme celozrnné obilniny, semienka chia, šupku zo skorocelu- psylium, a liečivé huby.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu