head

Účinky vitamínu C | Ako chráni naše zdravie?

Vitamín C je silný antioxidant, pomáha pri neutralizácii voľných radikálov
Vitamín C je silný antioxidant, pomáha pri neutralizácii voľných radikálov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Existuje nespočetné množstvo vitamínov, avšak spomedzi nich je najznámejší a v každom prípade najdôležitejší vitamín C. Jeho vlastnosti chrániace naše zdravie snáď ani nemožno vymenovať, je ich veľa. Mimoriadne účinný je ako posilňovač imunity. Organizmus nie je schopný vyprodukovať ho, preto je nutné ho dopĺňať v rámci stravy, hlavne konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny, čím zabezpečíme organizmu potrebné množstvo vitamínu C (kyselina L-askorbová). Aké sú účinky vitamínu C?

Vitamín C (kyselina askorbová) je známy predovšetkým ako posilňovač imunity, avšak okrem toho disponuje mnohými, zdravie chrániacimi vlastnosťami. Ide o vitamín, citlivý na teplotu a svetlo, ktorý náš organizmus nie je schopný vyprodukovať, takže doplniť potrebné množstvo dokážeme len zvonka. K tomu nám veľmi pomôže zdravá strava. Z nášho článku sa dozviete, aké sú účinky vitamínu C.  

Na čo je vitamín C dobrý?

Pokiaľ trpíme nedostatkom vitamínu C, odnesie si to náš imunitný systém. Nedostatok vitamínu C spôsobuje, že sme náchylní veľmi rýchlo chytiť rôzne sezonálne ochorenia, bezdôvodne cítime únavu a sme bez nálady. Vitamín C je vynikajúcim antioxidantom, pomáha pri neutralizácii voľných radikálov, ktoré zvyšujú riziko výskytu rakoviny, zápalových ochorení, ako aj kardio - vaskulárnych ochorení, urýchľujú starnutie buniek a pokožky. Ďalšou prednosťou vitamínu C je, že zohráva úlohu v produkovaní energie, vo vstrebávaní zinku, vápnika, horčíka a železa, zmierňuje alergické reakcie, znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu. Dobre poslúži aj pri detoxikácii organizmu, zabraňuje vstrebávaniu ťažkých kovov.

Ovocie a zelenina s obsahom vitamínu C

Našťastie veľa druhov ovocia a zeleniny obsahuje vitamín C. Pokiaľ pravidelne konzumujeme jablká, citróny, pomaranče, grapefruit, jahody, kiwi, čučoriedky, šípky, ríbezle, brokolicu, zemiaky, kapustu, rajčiny, tekvicu na pečenie, môžeme si byť istí, že dodávame organizmu dostatočné množstvo vitamínu C. Dohliadajme však na to, že hladina vitamínu C klesá vplyvom tepelnej úpravy, rovnako aj krájaním a šúpaním stráca ovocie a zelenina z obsahu vitamínu C.

Účinok vitamínu C na pokožku

Vitamín C je schopný urýchliť hojenie poškodených tkanív v organizme a tým aj hojenie rán. Krém s obsahom vitamínu C dokáže zázraky aj s pokožkou: pomáha udržať sviežosť pokožky aj v zimných mesiacoch, chráni pred predčasným starnutím a vonkajšími škodlivými vplyvmi. Pleť urobí hladšou a hydratovanou, podporuje tvorbu kolagénu, následkom čoho sa na nás v zrkadle pozerá tvár s pevnou pokožkou a bez vrások.

Dávkovanie vitamínu C

Organizmus nie je schopný uskladňovať vitamín C, preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať.
Odporúčaná denná dávka je medzi
45-65 mg, u detí je to 15-45 mg, v závislosti od veku dieťaťa. Antioxidačné účinky môžeme stupňovať zvýšenou dávkou (500-1000 mg), avšak toto je nemožné dosiahnuť stravou. V dnešnej dobe si môžeme vyberať spomedzi mnohých výživových doplnkov a nemusíme sa obávať ani predávkovania, nadbytočné množstvo sa z organizmu vylúči močom. Vitamín C užívaný vo veľkých dávkach môže spôsobiť hnačku.  

 

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753
http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-c-ascorbic-acid
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10796569
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12569111

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu