head

Antioxidanty: spojenci nášho zdravia

Ako pôsobia antioxidanty?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Antioxidanty

Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, pôsobiace negatívne na organizmus, a oslabujúce imunitný systém. Voľné radikály sú zodpovedné za kardiovaskulárne choroby, starnutie pokožky, vznik rakoviny a rôznych zápalov. Úloha antioxidantov bojom proti voľným radikálom ešte nekončí, dozviete sa, v čom sú ešte nápomocné.

Voľné radikály vznikajú počas látkovej výmeny, vplyvom UV žiarenia, respektíve pôsobením toxických látok. Ochrana nášho zdravia si preto nevyhnutne vyžaduje neustále dopĺňanie antioxidantov.  Voľné radikály spôsobujú problémy vtedy, keď sa v našom organizme nachádzajú v príliš veľkom množstve, ich pôsobením nastáva tzv. oxidačný stres.  Voľným radikálom možno pripísať zodpovednosť za viacero chorôb, vrátane vzniku rakovinových zmien buniek, kardiovaskulárne choroby, zápaly, starnutie pokožky ako aj oslabenie imunity.  Oslabenie imunity znamená takmer okamžité problémy, a prináša so sebou viaceré problémy.

Ako pôsobia antioxidanty?

Škody spôsobené voľnými radikálmi sú následkami nimi vyvolaných chemických reakcií. Antioxidanty sa zapájajú v rôznych oblastiach a na rôznej úrovni do zastavenia týchto procesov. Zanedbateľné množstvo antioxidantov si organizmus vytvára sám, väčšinu z nich však prijímame spolu s potravou.  Spomedzi antioxidantov si náš organizmus vytvára glutation, ubikinol, kyselinu močovú a melatonín, a antioxidanty, prijímané potravou sú rastlinné polyfenoly (flavonoidy, resveratrol), určité vitamíny (napríklad vitamíny C-, A-, K- a E), minerálne látky, napríklad selén, zinok a aminokyseliny,  Okrem toho niekoľko enzýmov, ako napr. koenzým Q, karotinoidy, napr.kvercetín a luteín, ako aj rastlinné pigmenty, chlorofyl, a spomedzi mastných kyselín omega-3. Aktuálne sa za najúčinnejší antioxidant považuje astaxantín, je to extrakt z mikroriasy Haematococcus pluvialis (zelená riasa sa vplyvom slnečného svetla stáva červenou).

Ktoré jedlá obsahujú antioxidanty?

Väčšie množstvo antioxidantov, posilňujúcich imunitu obsahuje surová listová zelenina, a žlto sfarbená zelenina, červené ovocie, zelený čaj, kakao, olejnaté semená, jadierko z hrozna, riasy chlorella a spirulina, citrusy, šípky a pestrec mariánsky. Najlepšími zdrojmi antioxidantov sú ovocie a zelenina, zelený čaj, olejnaté semená, resp. z nich získané oleje, horká čokoláda, obilniny, strukoviny a jadierko z hrozna.  Zeleninu a ovocie konzumujme podľa možnosti v surovom stave, inak stráca zo svojho antioxidačného pôsobenia.

Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu aj pri detoxikácii. Účinkom toxických látok a ťažkých kovov vznikajú v organizme voľné radikály, čo vedie k oslabeniu imunitného systému. Antioxidanty, užívané počas detoxikácie, však účinne bojujú proti voľným radikálom, čím sa imunitný systém stáva odolnejším.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu